Tutvustus

Salvador Dali on nimi, mida pole ühelegi kunstisõbrale vaja tutvustada. Tegemist on 20. sajandi suurkujuga, kes koos oma sõbra Pablo Picassoga muutsid käsitlust kunstist tundmatuseni. Dali sürrealistlikud, tihti isegi psühhedeelsed tööd on kui kordumatud unenäod, sest igal tema käe all valminud pildil on lõputu kiht metafoore, mis tekitavad vaatajas pika ja positiivse lummuse.

Salvador Dali (1904-1989) oli äärmiselt produktiivne kunstnik. Lisaks suurele hulgale maalidele tegi ta üle 1600 erineva graafilise töö, millest enamus läksid turgu paisates kaubaks nagu soojad saiad, paljud kollektsioonid müüdi läbi loetud päevade jooksul.

Suure eduga kaasneb aga alati ka risk, et asjassepuutumatud isikud soovivad sellest teenimatult osa saada. On vähe menukaid kunstnikke, kelle töid poleks proovitud reprodutseerida või nende nime alt müüa teost, millega kunstnikul pole vähimatki seost.

Ehkki võltsinguid tiirleb turul jätkuvalt, on kunagiste skandaalide tõttu Dali tööd maailmas ühed enam katalogiseeritud. Tundmatutelt oksjonilehtedelt ja algajatest vahendajatelt Dali teoste soetamine on jätkuvalt riskantne.

Läbimõeldult tegutsedes on aga võimalik originaaltaieseid osta küllaltki taskukohase hinnaga, sest ehkki skandaalid hakkavad unustusehõlma vajuma, on skepsis visa kaduma ning Dali tööde tegelik potentsiaal on siiani veel paljuski realiseerimata. See on aga raha kunstiturule paigutavale inimesele heaks uudiseks – edasi saab minna ainult paremaks.

Odavamad, signeerimata, kuid piiratud tiraažiga raamatute vahelised gravüürlehed maksavad täna veel vaid paarsada eurot. Suuremate, kunstniku poolt allkirjastatud ja numereeritud graafiliste tööde hinnad algavad mõnest tuhandest eurost, mis arvestades Dali legendaarsust on küllaltki taskukohane investeering. Kallimaid ja haruldasemaid graafilisi töid on müüdud kuni 60 000 euro eest.

Arvestades Dali ülemaailmset tuntust ja tema loomingu likviidsust, tõotab see olevat väärt investeering, sest isegi kohalike, rahvusvaheliselt tunnustamata graafikute tööd kannavad tihtipeale viiekohalist hinnalipikut.

Ei tasu ka ära unustada, et tegemist on kunstnikuga, kelle maalide hinnad küündivad miljonitesse (rekord 22,4 mln USD). Selle kõige taustal on graafika mõistlikuks ja kättesaadavaks kompromissiks, et saada osa ekstravagantsest teekonnast, mida meisterkunstnik meile kustumatu kultuuripärandina jätnud on.

Olen Salvador Dali tööde kirglik fänn olnud lapsepõlvest alates.

Esimese graafilise lehe soetasin peale aastast eeltööd umbes 5 aastat tagasi. Eeltöö tähendas Dali kunstituru selgeks tegemist, kirjandusega tutvumist, sadu tunde konsultatsioone ja peaaegu igapäevast suhtlust USA, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, Hispaania ning Itaalia kunstiekspertide ja -kaupmeestega.

Kõige suuremaks murekohaks oli, kuidas tagada, et ostetavad pildid oleksid tõesti originaaltööd. Juhus viis mind kokku Frank Hunteriga, kellest on juttu autentsuse rubriigis. Ahmisin igat infokildu, temale tegi (loodetavasti heas mõttes) nalja, et ühest väikesest Ida-Euroopa riigist ilmus välja teadmishimuline “noormees”, kes esitas ühe rumala küsimuse teise järel.

Meie koostöö on olnud esimesest kontaktist alates ladus ja tema teadmistele ning abile tuginedes julgesin hakata astuma esimesi samme. Loomulikult ei läinud alguses kõik veatult, kuid tänu Hunteri headele nõuannetele võltsingute vältimisel olen säästnud märkimisväärse summa.

Mingil momendil tabas mind aga totaalne hullus ja üheks hetkeks oli mu Salvador Dali graafika kollektsioon paisunud umbes 130 ühikuliseks. On selge, et kõik need tööd mulle seinale ära ei mahu. Just seetõttu otsustasin luua veebigalerii koos müügikeskkonnaga, kus iga eestimaalane saaks tutvuda Salvador Dali imelise loominguga ning soovi korral viia killuke Dalid ka oma koju või kontorisse.

Kõik tööd ei ole müügiks – mõned olen kinkinud oma lähedastele, mõned neist on mulle endale liiga hingelähedased, mõnda tööd olen jahtinud aastaid ning nende asendamine tähendaks järgmiseid kümneid unetuid öid, mille käigus peaksin helistama läbi kõik maailmas tegutsevad kunstikaupmehed, kes Dali töödega kauplevad.

Müük ei ole eesmärk omaette. Kunst kuulub rahvale ja Salvador Dali on kunstnik, kelle töid tasub kaasmaalastele näidata. Kui aga soovite mõnda pilti endale soetada, siis selleks on kõikide saadaval olevate tööde kõrval vastavad võimalused loodud.

Head nautimist!

Lugupidamisega,

Peep Sooman, kunstikoguja